Kurs tenisa dla dzieci – potrzeba czy fanaberia rodzica?

kurs tenisa dla dzieciNauka tenisa dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy zwykli go postrzegać w kategoriach „drogiej fanaberii” rodziców, którzy nie ustają w wysiłkach, żeby ich dziecko było lepsze od rówieśników. Tymczasem to nie do końca prawda. Ciało człowieka rozwija się w określony sposób. Jeśli w odpowiednim czasie nie posiądziemy pewnych umiejętności później jest nam bardzo trudno się ich nauczyć. I właśnie tak jest z tenisem. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny charakteryzuje się intensywnym rozwojem umiejętności motorycznych dziecka. Tym samym jest to najdogodniejszy moment na naukę tenisa dla dzieci. Oczywiście początkowo kurs tenisa dla dzieci przypomina bardziej zabawę na korcie niż grę, jednak w trakcie tej zabawy wykorzystując naturalną w tym wieku potrzebę ruchu instruktorzy uczą dzieci określonych umiejętności, które w późniejszym czasie decydują o klasie zawodnika.

Czy warto zaczynać, jeśli przespaliśmy dogodny moment?

Na naukę gry w tenisa, w szczególności amatorką nigdy nie jest za późno. Prawdą jest, że im wcześniej zaczniemy naszą przygodę z rakietą, tym większe mamy szanse na zawodowstwo. Jeśli jednak  nie zależy nam na grze zawodniczej, nie powinniśmy się zniechęcać wiekiem. To samo dotyczy zapisania starszego dziecka na kurs. Dobra szkółka tenisowa oferuje kursy dla dzieci w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania, dlatego ze znalezieniem odpowiedniej grupy wiekowej dla naszego dziecka nie powinniśmy mieć większych trudności. Jeśli natomiast boimy się, że dziecko może się zniechęcić początkowymi trudnościami, w szczególności jeśli rówieśnicy w grupie okażą się bardziej doświadczeni, zawsze możemy skorzystać z pomocy indywidualnej.

Jakie korzyści niesie za sobą nauka gry w tenisa dla dzieci?

Regularna gra w tenisa niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Większa odporność organizmu i jego wydolność, ale zdrowsze i silniejsze dziecko to nie jedyna korzyść z zapisania naszej Pociechy do szkółki. Tenis jest jedną z tych dyscyplin sportu, które uczą taktycznego myślenia, koncentracji uwagi oraz umiejętności obserwacji – umiejętności, które są bardzo użyteczne także poza kortem. Mali tenisiści lepiej radzą sobie w szkole i są o wiele bardziej samodzielni w nauce. Dodatkową zaletą gry w tenisa jest nauka zdrowej rywalizacji. Na korcie dziecko uczy się, że nie zawsze wygrywa. Uczy się również szacunku dla przeciwnika oraz umiejętnego wyciągania trafnych wniosków ze swoich porażek. To kolejne z wachlarza umiejętności, które rozwija nauka gry w tenisa, a które z pewnością przydadzą się naszemu dziecku w późniejszym życiu.